NOVINKA 2023 - vzorová kvalita
Skalka
- Ozimý paličák.
- Cibule středně velké, lesklé, barva vnějších suknic je výrazně fialová, uspořádání stroužků v cibuli nepravidelné, stroužky středně velké. Listy vzpřímené, modrozelené. Ozdraveno od hospodářsky významných virů.
- Výnosná odrůda, hmotnost cibule je střední, skladovatelnost dobrá. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá.
- Počet stroužků v cibuli: 8–12.
- Počet stroužků v sadbě: 200–220 v 1 kg.
- Doporučená hustota výsadby: 29 – 36 rostlin na m2 (35 × 8–10 cm).
- Termín sklizně: do 15. července.
Odrůda Skalka je úzkolistý paličák, který vytváří středně velké výrazně fialové cibule. V porovnání s podobnou odrůdou Vekan má Skalka silnější suknice. Stroužky jsou střední velikosti, fialově zbarvené, v průměru 10 stroužků v cibuli. Pacibulky jsou malé v počtu většinou 200 - 250 v květenství. Jedná se o raný paličák, který se v běžných letech sklízí do poloviny července. Odrůdě Skalka se daří jak v nižších, tak i ve vyšších polohách.
Využití
Odrůda Skalka je určena pro zahrádkáře i velkopěstitele. Pro svoé výrazné fialové zbarvení je atraktivní pro zákazníky. Velikost i počet stroužků je zajímavý jak pro pěstitele, tak i pro spotřebitele. 10 - 12 stroužků v cibuli nabízí totiž jak zajímavý množitelský koeficiet, tak i uspokojivou velikost stroužků při spotřebě.
Názor šlechtitele
Odrůda Skalka je od uvedení na trh velmi žádaná pro svou spolehlivost při pěstování. V mnoha lokalitách dokáže udělat nadprůměrné výnosy.
Dodaná sadba - Doporučení ošetření
Je již vytříděná a vysušená. V zásadě ale platí, že by se nemělo sázet dřív, než teplota půdy trvale klesne pod 9°C. Proti fuzáriu není zatím žádné mořidlo, jedinou účinnou obranou je pozdní výsadba česneku – nejlepší termín výsadby je den před zamrznutím.
JE PROTO VELMI DŮLEŽITÉ, JAK NALOŽIT S DODANOU SADBOU ČESNEKU.
Skladovat na suchém, větraném místě. Považujeme za správné, rozdružení na stroužky a moření dříve, třeba už začátkem září. Po namoření musí být stroužky během 12 hodin vysušeny a uloženy do doby výsadby. Za základ moření považujeme přípravek SULKA (5%). To proto, že se výrazně rozšířil výskyt vlnovníka česnekového, který je tímto přípravkem spolehlivě ihned likvidován. Délka moření je dle doporučení výrobce v návodu použití. Mořicí lázeň nelze použít opakovaně. Je-li namořeno v Sulce dříve, je vhodné před vlastní výsadbou namočit stroužky asi na 1 hodinu do vody a po oschnutí co nejdříve vysadit.
Při výsadbě spon je vhodný podle odrůdy 5 – 12 x 20 – 40 cm, hloubka výsadby asi 6 cm. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží.
Dobrou úrodu Vám přeje Použitý zdroj – Ing. Kozák Jan