Slavin II
- Ozimý širokolistý paličák.
- Cibule jsou kulovité, pravidelného tvaru, fialově zbarvené, velmi atraktivního vzhledu. Skladovatelnost do konce dubna.
- Listy jsou vzpřímené, sytě tmavozelené, rostlina je vysoká.
- Výnosná odrůda s vynikajícím tříděním tržního zboží. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá.
- Počet stroužků v cibuli: 10–14.
- Počet stroužků v sadbě: 200–220 v 1 kg.
- Doporučená hustota výsadby: 24 rostlin na m2 (35 × 12 cm).
- Termín sklizně: kolem 20. července.
Ozimý širokolistý paličák. Cibule jsou kulovité, pravidelného tvaru, fialově zbarvené, velmi atraktivního vzhledu, tvoří 10–14 stroužků. Skladovatelnost do konce dubna. Listy jsou vzpřímené, v době rašení rozložené při zemi, sytě tmavozelené, rostlina je vysoká. Pacibulky jsou malé v počtu většinou okolo 300 v květenství. Výnosná odrůda s vynikajícím tříděním tržního zboží. Polopozdní odrůda – sklizeň kolem 20. července. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá. Slavin II je odolný vůči mrazu.
Využití
Odrůda Slavin je oblíbenou odrůdou velkopěstitelů, kteří u ní oceňují vysoký množitelský koeficient, krásný vzhled a menší citlivost na správný termín sklizně. Zahrádkářům se líbí podlouhlý tvar stroužků, s nímž se v kuchyni dobře pracuje. Příjemná velmi ostrá chuť je využitelná ve všech jídlech, kam se česnek přidává, včetně konzumace za syrova.
Názor šlechtitele
Krásné atraktivní cibule obdivují návštěvníci výstav, dobře prodejná odrůda. Perspektivně se dá předpokládat její větší zastoupení na komerčních plochách.
Dodaná sadba - Doporučení ošetření
Je již vytříděná a vysušená. V zásadě ale platí, že by se nemělo sázet dřív, než teplota půdy trvale klesne pod 9°C. Proti fuzáriu není zatím žádné mořidlo, jedinou účinnou obranou je pozdní výsadba česneku – nejlepší termín výsadby je den před zamrznutím.
JE PROTO VELMI DŮLEŽITÉ, JAK NALOŽIT S DODANOU SADBOU ČESNEKU.
Skladovat na suchém, větraném místě. Považujeme za správné, rozdružení na stroužky a moření dříve, třeba už začátkem září. Po namoření musí být stroužky během 12 hodin vysušeny a uloženy do doby výsadby. Za základ moření považujeme přípravek SULKA (5%). To proto, že se výrazně rozšířil výskyt vlnovníka česnekového, který je tímto přípravkem spolehlivě ihned likvidován. Délka moření je dle doporučení výrobce v návodu použití. Mořicí lázeň nelze použít opakovaně. Je-li namořeno v Sulce dříve, je vhodné před vlastní výsadbou namočit stroužky asi na 1 hodinu do vody a po oschnutí co nejdříve vysadit.
Při výsadbě spon je vhodný podle odrůdy 5 – 12 x 20 – 40 cm, hloubka výsadby asi 6 cm. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží.
Dobrou úrodu Vám přeje Použitý zdroj – Ing. Kozák Jan